Rejs po Morzu Północnym na s/y Śmialy w sierpniu 2008 r.


Idź do spisu treści

Śmiały w Cuxhaven - to początek naszego rejsu

Kronika

Cuxhaven - miasto w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, przy ujściu Łaby do Morza Północnego. Prawa miejskie uzyskało w 1907 roku. Liczy 56 tys. mieszkańców (1990). Uważa się je za awanport Hamburga. Miasto utrzymuje się głównie z turystyki. W sezonie letnim Cuxhaven odwiedza około 3 miliony turystów. Region Cuxhaven - największe niemieckie kąpielisko nad Morzem Północnym, posiadające zwarty kompleks piaszczystych płycizn przybrzeżnych, tzw. wattów - wchodzi w skład Parku Narodowego „Dolnosaksońskie Morze Wattowe” („Niedersächsisches Wattenmeer”). Watty stanowią niepowtarzalny biotop. Region ten zalicza się do ostatnich naturalnych krajobrazów Europy.

Spore obszary miasta Cuxhaven zbudowano poniżej poziomu morza. Wały ochronne chronią życie ludzi przed wodami Morza Północnego, które uderza w umocnienia w rytm pływów morskich.

Atrakcje turystyczne

Ukształtowane w epoce lodowcowej tereny wydmowe z nabrzeżnymi łąkami opadają w Cuxhaven-Sahlenburg raz łagodnie, raz bardziej stromo (klif geest), przechodząc w pas łąk halofilnych (słonych), a później w watty. Łąki halofilne wykształciły się w strefie przejściowej między wattami a lądem stałym w wielu miejscach (ale zwłaszcza w tym regionie). W dalszym ciągu zalewane są one regularnie wodami morza, a występujące tu rośliny i zwierzęta dostosowały się do tych ekstremalnych warunków. Na marginesie, soliród i jagnięcina ze specjalnej odmiany owiec wypasanych na tych łąkach należą do koneserskich przysmaków; są to jednak potrawy tylko sezonowe. Latem łąki halofilne są miejscem wylęgu ptaków nadmorskich. Bardziej urozmaicone są tereny leżące za wałami. W urozmaiconych krajobrazie występują piaszczyste gleby geest, tłuste żuławy, pełne kwiecia wrzosowiska i grząskie torfowiska.

Zielone okolice Cuxhaven można pokonywać na rowerze, pieszo lub na końskim grzebiecie. Celem wycieczki może być na przykład las Wernerwald, którego sosny i drzewa liściaste sięgają aż do Morza Północnego. W sercu lasu kryje się torfowisko Finkenmoor z kwiatami grzybienia wodnego. Liczne wrzosowiska warto obejrzeć nie tylko w okresie kwitnienia. Między kolorowymi polami rzepaku i kartofliskami leżą pogodne wioski ze starymi gospodarstwami i zabytkowymi kościołami.

W Cuxhaven mieści się „Stadion Morski” („Stadion am Meer”), jedyny w Niemczech kompleks umożliwiający organizowanie turniejów piłki plażowej. Konnym wozem, tzw. Wattwagen, można wygodnie przeprawić się przez watty na wyspę Neuwerk; tereny wattów można też zwiedzić pieszo, wędrując z przewodnikiem po dnie morskim. Można też wejść do świata Neptuna i podczas neptunaliów przeżyć uroczysty rytuał inicjacji, zezwalający na wejście do królestwa wód! Jest to wspaniałe przeżycie dla wszystkich dzieci i dorosłych, a na zakończenie wręczane są dyplomy i „świadectwa chrztu”.

Cuxhaven zdobyło także renomę jako uzdrowisko. Wiatry znad morza przynoszą nad wybrzeże masy powietrza wolnego od alergenów i pyłów, nasyconego solami mineralnymi. Spacer po plaży lub przez waty jest jak pobyt w wielkim inhalatorium. W „Północnej Stolicy Sportu” zawsze się coś dzieje. Wiatry, watty i wzburzone fale i wiele, wiele więcej.

Harbour | Załoga | Trasa | Kronika | Smiały | Crew only | Mapa witryny


, Opracowanie - Sławek Wyspiański | wyspianski@o2.pl

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego