Rejs po Morzu Północnym na s/y Śmialy w sierpniu 2008 r.


Idź do spisu treści

Śmiały - żywa historia polskiego żeglarstwa


PARAMETRY JACHTU
długość: 18,00 m
szerokość: 4,00 m
zanurzenie: 2,80 m
masa: 29 t
żagle: 144 m2
szybkość: do 11 kn.

silnik: ok. 54 KM
zbiorniki paliwa: 300 l
zbiornik wody: 1000 l

koje: 10
kabiny: 3
łazienki: 2

WYPOSAŻENIE
radar
GPS
log i echosonda
elektryczna winda kotwiczna
groty, foksztaksle, bezan
gorąca woda
radio + CD

Kadłub Śmiałego jest wykonany całkowicie ze stali, pokład i nadbudówki pokryte są drewnem teakowym. Jacht posiada dwa drewniane maszty. Komplet żagli dakronowych zapewnia żeglugę w każdych warunkach pogodowych. Śmiały posiada dwie kabiny dwuosobowe i jedna trzyosobową.


Historia s/y Śmiały

Plany jachtu opracowali Henryk Kujawa, Włodzimierz Kuchta, Wojciech Samoliński i Zdzisław Pieńkawa wzorując się na parametrach technicznych znanego, stalowego kecza PETER VON DANZING. W stoczni gdańskiej zbudowano w latach 1959 - 1960 aż 6 takich jednostek: JOSEPH CONRAD, DAR OPOLA, JURAND, ŚMIAŁY, OTAGO i JAN Z KOLNA. Budowę serii zainicjował AZS, pragnąc zorganizować znaczącą jak na ówczesne czasy daleką wyprawę atlantycką.

Trzebież
Jacht Śmiały przybywa do Trzebieży w roku 1960. Jest wyposażony w silnik Puck napędzający nastawną śrubę, stanowczo za słaby w stosunku do masy całkowitej kadłuba. Toteż manewrowanie, nawet przy niewielkim wietrze, było dla żeglarzy nie lada strapieniem. Z tym jachtem w początkowym okresie eksploatacji związali losy Wiesław Rogala, Zbigniew Boliński, Maciej Szczepański, Karmena Stańkowska, Teresa Remiszewska. Jako jacht lepiej wyposażony niż JURAND nadawał się szczególnie do długich i dalekich wypraw. Dlatego też w jego historii można napotkać wiele interesujących zdarzeń, które otwierały nasze żeglarskie okno na świat.

Ameryka Południowa
Rozpoczynają je wspomniany rejs do Ameryki Południowej, bodaj największy wyczyn żeglarski pod biało-czerwoną banderą z początków naszego oceanicznego pływania. Ekspedycja o charakterze żeglarsko-naukowym zorganizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego wyzwala społeczną aprobatę dla polskiego jachtingu, daje też początek licznego wyjścia naszych żeglarzy na morza i oceany świata. Śmiała wyprawa trwała od 29 lipca 1965 roku do 30 października roku następnego. Jachtem adoptowanym do celów dalekiej żeglugi dowodził Bolesław Kowalski, załoga liczyła 6 osób. Popłynęli trasą przez Kanał Kiloński, Anglię, Wyspy Kanaryjskie, Cieśninę Magellana, kanały Patagonii, Kanał Panamski i ponownie przez wody starego kontynentu. Wyprawa trwała 459 dni, prowadziła przez 3 morza i 2 oceany, w jej trakcie odwiedzono 31 portów i pokonano 22841Mm.

Islandia
Niemal równie głośny staje się rejs A. Rościszewskiego z 9-osobową załogą dookoła Islandii. Wyruszają 10 czerwca 1970 roku ze Świnoujścia, powracają do tego samego portu 30 lipca opływając po raz pierwszy w historii naszego jachtingu Islandię z zachodu na wschód i odwiedzając, po drodze Wyspy Owcze. ŚMIAŁY pozostawia za rufą 4122 Min. Za rejs ten A.Rościszewski otrzymał nagrody "Rejs Roku 1970" i Srebny Sekstant przyznane wówczas żeglarzom morskim po raz pierwszy.

Spitsbergen
Dwa, lata później ten sam kapitan otrzymuje Honorowe wyróżnienie tej nagrody za brawurowe przejście na ŚMIAŁYM 1541 Mm ze złamanym masztem. Rejs z 10 osobami załogi rozpoczął się 23 czerwca 1972 roku i prowadził na Spitsbergen. Dnia 5 lipca na szerokości 64° 35'N, w pobliżu Norwegii, przy wietrze 4°B, łamie się niespodziewanie grotmaszt. ŚMIAŁY pod okrojonym ożaglowaniem dociera szczęśliwie do Lerwick na Szetlandach. Dzięki pomocy radzieckich rybaków załoga jachtu przedłuża maszt drzewcem spinakerbomu. Na tym prowizorycznym takielunku jacht dociera do kraju w miesiąc po awarii. Ekspertyza wykazuje, iż złamanie masztu była skutkiem rozklejającego się drewna.

Późniejszy okres
Późniejsze lata ŚMIAŁEGO to okres typowych pływań szkoleniowych w rejsach krajowych i rzadziej na wody Morza Północnego. O jego kondycję techniczną najwięcej zabiegali opiekunowie przypisani tej jednostce: Jan Słota (1975), Marek Czechowski ( 1976/78), Wojciech Dulat (1980/81), Marek Wierszałowicz (1982/86), Bohdan Dąbrowski, Wojciech Wilk oraz Roman Józik. W 1992 roku został zakończony generalny remont jachtu. Powstał zupełnie nowy komfortowy jacht, zachowując przy tym swój stary, niepowtarzalny styl.

Harbour | Załoga | Trasa | Kronika | Smiały | Crew only | Mapa witryny


, Opracowanie - Sławek Wyspiański | wyspianski@o2.pl

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego